Kam jāpievērš uzmanība izvēloties logus

Pieprasījums ir atšķirīgs, vienam vajag lētu un vienkāršu, bet ilgizturību, citam īpaši siltu. Kādam ļoti augstas prasības skaņas izolācijai vai drošībai. Parasti visu reizē nevajag un patiesībā arī ir grūti vienlaicīgi nodrošināt augstākos parametrus visās logu veiktspējas disciplīnās.

Par izvēli. Vienkāršā situācijā dzīvoklī mainot logus pircējs pievērš uzmanību …. cenai! Tā taču ir? Savukārt pārdevējs, izpatikdams, dara visu iespējamo un upurē kvalitāti (meklē lētāko iepirkumu), komplektāciju (mazāk iespēju logam, zemāka tā drošība) un loga īpašības (aukstāks stikls, plānāka armatūra, “mīkstāks” loga profils), lai vien panāktu pircēja pieprasīto rezultātu “lētāk”.

Pircējam savukārt nav ne kompetences, ne arī iespējas profesionāli izvērtēt piedāvājuma nepilnības. Neviens taču nesaka, ka furnitūrai, ziniet, tur nebūs nepareiza saslēguma bloķēšana, vai armatūra tikai 1,15mm, jo gan jau pietiks, lai logus aizvestu līdz dzīvoklim un tur iemontētu. Pēc pirkuma jau vairs nepasūdzēsies, nesapratīsi. Labākajā gadījumā vēl pēc paris nedēļām, kad logi, nepareizi montēti, nosēdīsies un sāks ķerties, vēl reizi atbrauks kāds vīriņš kaut ko saskrūvēt, taču ar to arī viss beigsies un paši vien paliksiet ar logu, kas lāgā netaisās ciet un ziemā pa spraugām pūš.

Ko darīt? Kā izvairīties no jau ieprogrammētām nepatikšanām?

Vienkāršas receptes gan nav, taču ir virkne ieteikumu un kontroljautājumu potenciālajam pircējam. Apzināti cenu atstāsim pašās beigās, jo tā tam arī jābūt, ka pēc cenas salīdzina ābolu ar ābolu, nevis gurķi ar redīsu!

Silti iesaku atbildīgus pirkumus veikt pie atbildīgiem pārdevējiem. Te domāju ilgi pastāvošus vietējos ražotājus ar labām atsauksmēm . Te jau pašā saknē ir likts nosacījums, ka ražošanā kvalitāti var sasniegt vien strādājot ilglaicīgi, ar pastāvīgiem partneriem – piegādātājiem, strādājot ar peļņu gūst ne vien ražotājs, bet arī pircējs, jo saņem produktu ar reālu garantiju un iespējām logu apkopei arī nākotnē. Jūsu izvēlētajam logam ir jābūt atpazīstamam. Ja nopirkāt dzīvokli un tajā jāremontē logs… hm… . Kā zināsiet pie kā vērsties? Uz visiem REHAU logiem, tos atverot, uz vērtnes malas redzēsiet pelēki sudrabainu uzrakstu - REHAU. Tālāk jau nav problēmu, klikšķa attālumā REHAU kontakti , vai arī pa taisno vaicājiet palīdzību tuvākajam REHAU logu ražotājam. Padomājiet, ko darīsiet, ja logs ir no nezināmas izcelsmes profila, kādu neviens Latvijā nelieto logu ražošanā? Kā labot, kas labos? Atkal mainīsiet un no jauna veiksiet apdari? REHAU logi tavā mājoklī ir zīme, ka esiet rūpīgs saimnieks, kas pārdomāti izvēlas risinājumus un pirkumus. Zīmīgs gadījums - šogad kāds uzņēmums pasūtīja īpašus profilus stiklošanai, lai 10 gadus vecos REHAU logos ieliktu jaunas, 3 stiklu paketes. Neiedziļinoties tehniskās lietās, kas šai gadījumā jāizvērtē, var secināt, ka logi bija atpazīstami, piegādātājs REHAU visādā veidā var nodrošināt ar nepieciešamajām “rezerves daļām”, pasūtītājs uzlaboja savu logu siltuma noturību vismaz 2 reizes bez jelkādām neērtībām dēļ putekļiem un netīrības logu maiņas darbos. Kā būtu ar “lētākā ieprikuma” izmaksām šādā gadījumā? Acīm redzot bija arī laba loga montāža, kas arī ļoti svarīgs punkts logu lietās. Teiksiet, ka mūsdienās viss ir reglamentēts un visi logi vienādi. To taču var katrs izlasīt uz papīriem (Ekspluatācijas īpašību deklarācija un CE marķējums), kas jādod līdz katram logam. Jā, tik tālu arī sniedzas šī patiesība – līdz papīriem. Vai kāds ierindas pircējs ir spējīgs pat atpazīt dabā to logu, kas atvests ar to, kas minēts deklarācijā? Kur nu vēl saprast vai kaut kas nav aizdomīgs logam un vai tas uzrādīs veiktspēju kā dokumentā? Pūš jau caur logu, ne papīru! Ķeras jau vērtne, ne papīri. Te atkal priekšrocība vietējam ražotājam. Kā gan starpnieks var zināt par loga ražošanas procesu, kā novērst, kā pareizi noregulēt, pārstiklot un pārmontēt kļūdaini izgatavotu vai iemontētu logu? Jūsu zināšanai, loga izgatavošanas procesā ir identificējami vismaz 50 būtiski jautājumi, kas jākontrolē, lai logs būtu pareizs un ilgi kalpotu. REHAU Latvijā savus klientus regulāri apmeklē un pārbauda kā veicas ar ražošanas procesa ievērošanu. Pareizi sazāģēts un saskrūvēts, saurbts un sametināts, nostiprināts un transportēts, montēts un tas viss dokumentēts. Variet teikt, tas taču papildus maksā? Jā, taisnība, tas maksā un pircēji to novērtē, izvēlas REHAU logus.

Nedaudz vēl par logu montāžu.

Pēdējā laikā montāžas darbu kvalitāte ievērojami attīstījies pozitīvā virzienā. Tomēr līdz vēlamajam vēl ir savs ceļš ejams. Te varam piemērot vecu anekdoti, ka arī logu montētāji attīstās ļoti strauji – katrs nākamais par kārtu gudrāks un prasa: “kurš "gudrinieks" jums šito montēja?” Te arī par darbu veicēju profesionalitāti pasūtītājam vajadzētu uzdot papildus jautājumus. Pavaicā: "Parādi profilu piegādātāja montāžas instrukcijas, kur jāstiprina, kā jāatbalsta, cik tālu stiprinājumi viens no otra, kādi stiprināšanas līdzekļi piemēroti manai sienai?" Tās ir lietas, uz kurām jābūt skaidrām un noteiktām atbildēm. Ja tādu nav, ir pamats bažām par iespējamu nekvalitatīvu, neprasmīgu montāžu. Katrā ziņā ir jāatceras, ka labu logu var tā sabojāt ar nepareizu montāžu, ka būs vējā abi, nauda par logu un arī par darbu.

Par loga izvēli gan jāsaka, ka ir sarežģīti izteikties vienkārši un tomēr korekti. Svarīga ir pieeja – jāsalīdzina rādītāji ar ko loga veiktspēja tiek mērīta:

1) Siltums – siltumvadītspējas koeficients Uw (W/m2 K), jo mazāka skaitliskā vērtība, jo mazāki siltuma zudumi caur logu. Vienkāršam logam tas no 1,3 un mazāk.

2) Gaisa caurlaidība – klases no 1-4. 4. klases logi laiž cauri vismazāk gaisa.

3) Vēja slodzes – klases no A1 visvājākā līdz C5.

4) Lietus ūdens necaurlaidība – klases no 1A (vājākā) līdz 9A un vairāk.

5) Skaņas izolācija – vertība dB, jo lielāka vērtība, jo labāk slāpēs skaņu tavs logs.

6) Izturība pret ielaušanos – klases RC1 līdz RC3 (RC3 drošākie logi).

Detalizētāk par šiem un arī citiem logu veiktspējas parametriem variet lasīt REHAU sagatavotā “Ceļvedis logu un durvju izvēlei” .

Un tad, kad skaidri redzi, ka logs ar logu ir salīdzināms, to montāža būs vienlīdz laba – tad paskaties kuram cena labāka. Ja atšķirība liela, jāpārbauda vai kas nav palaists garām. Nav jau gudri nopirkt lēti lietu, kas pēc tam neder. Cita lieta ir nopirkt logu, nolīgt tā montāžu un beigās pat gūt gandarījumu!

Lai izdodas iegūt logu ar ko vari lepoties!

 

Aldis Sirmačs

SIA REHAU valdes loceklis

citi raksti

Rakstu arhīvs